Význam trávnikov v životnom prostredí človeka. Funkcie trávnikov. Intenzívne a extenzívne trávniky. Biologická a ekologická charakteristika trávnikových tráv a ich použitie. Zakladanie a ošetrovanie trávnikov. Hodnotenie kvality trávnikov.
Význam a postavenie krmovín v potravinovom reťazci – bioaktívne látky ovplyvňujúce kvalitu produktov využívaných vo výžive ľudí. Vplyv krmovín a ich nutričnej hodnoty na kvalitu mlieka, mliečnych výrobkov a mäsa. Využitie krmovín vo výžive ľudí – liečivé rastliny lúk, zdroj chlorofylu a i. Biologické a ekologické základy pestovania rastlín na kŕmne účely. Pestovanie a zhodnocovanie jednoročných a viacročných krmovín. Pratotechnické zásahy pri obhospodarovaní trávnych porastov. Modifikácia dietetických vlastností objemových krmív agrotechnikou. Konzervovanie objemových krmív.
Disciplína nadväzuje na všeobecné poznatky o morfologickej stavbe, biológii a ekológii tráv. Tieto rozvíja o poznanie vlastností trávnikových druhov a odrôd tráv a ďalších rastlín využiteľných v trávnikoch. Zaoberá sa problematikou vplyvu stanovištných podmienok a ďalších faktorov ovplyvňujúcich aktuálny stav trávnikov. Rozoberajú sa otázky zostavovania trávnikových miešaniek, zakladania, ošetrovania a regenerácie trávnikov. Pozornosť sa venuje aj štúdiu problematiky okrasných, parkových, športových, rekreačných, pôdoochranných a ostatných trávnikov ako aj kvetnatých lúk od druhovej a odrodovej skladby cez spôsoby zakladania, úroveň a frekvenciu caespestechnických opatrení, po rozbor a hodnotenie kvality trávnikov.
Produkčné a ekologické funkcie trávnych porastov. Zloženie
a štruktúra trávneho spoločenstva. Trávne porasty a prostredie.
Fytocenológia a typológia trávnych porastov. Trávny ekosystém.
Obhospodarovanie trávnych porastov – výživa, obnova a prísev. Využívanie
trávnych porastov – kosenie, pasenie.
Význam krmovinárstva z hľadiska produkčných a mimoprodukčných
funkcií. Biologické a ekologické základy krmovinárstva. Praktické
poznávanie druhov v demonštračnej záhrade SPU v Nitre. Pestovanie
a zhodnocovanie viacročných krmovín z hľadiska úrod a kvality. Výber,
pestovanie a využívanie jednoročných krmovín ako hlavných plodín
a medziplodín. Zakladanie, pestovanie a využívanie ďatelinotrávnych
miešaniek. Produkčný a mimoprodukčný význam trvalých trávnych porastov.
Pratotechnické zásahy pri zlepšovaní trávnych porastov. Konzervovanie
objemových krmív.