Úvod do databázových systémov
Úvod do databázových systémov
Niekedy pred tridsiatimi rokmi sa databázy vyskytovali iba v špecializovaných výskumných laboratóriách, kde počítačový špecialisti dňom i nocou pracovali na tom, aby boli efektívne a aby boli k niečomu užitočné, pričom svoje výskumné zámery publikovali vo viacerých vedeckých správach. Súčasné databázy sú neodmysliteľnou súčasťou priemyslu informačných technológií ako takého i celého podnikania všeobecne. S databázami priamo alebo nepriamo pracujeme doslova denne – bankové transakcie, cestovné rezervácie, zamestnanecké pomery, hľadanie na web stránkach, nákupy i mnoho ďalších transakcií zaznamenávajú do svojich štruktúr práve databázy.
Podobne ako je tomu vo viacerých iných rýchlo rastúcich informačných technológií, sa aj v odbore databáz vývoj štandardov alebo noriem oproti vlastnému technologickému pokroku značne zaostáva. Výsledkom je veľké množstvo rôznych komerčných produktov, z ktorých v každom sa odráža iná vízia konkrétneho výrobcu. Na viac vzniklo taktiež niekoľko rôznych databázových modelov, medzi ktorými na viac jednoznačné prevláda relačný model.
Začneme však tím najzákladnejším. Čo je vlastne tá databáza? Na začiatok uveďme definíciu databázy z dvoch známych svetových zdrojov:
- Utriedený súhrn vzájomne medzi sebou súvisiacich informácií (Univerzita Princeton)
- Zbierka informácií uložená systematicky v počítačovom systéme tak, že počítačový systém je následne schopný zodpovedať otázky kladené na databázu (Wikipédia)
Z týchto definícií vyplýva, že v počítačovom svete môžeme za databázu označiť takmer všetko, čo obsahuje určitým spôsobom uložené a utriedené informácie.
Databázou vo všeobecnom slova zmysle môže byť napríklad súborový systém počítača. Napríklad naše dokumenty z textového alebo tabuľkového procesoru ktoré triedime podľa témy, podľa využitia. Zástupcovia všetkých programov v ponuke Štart sú typom databázy, alebo položky internetových odkazov v zložke Obľúbené položky sú databázou. Databázou by kľudne mohli byť internetové noviny, pretože je to taktiež súhrn systematicky ukladaných informácií, v ktorom sa dá vyhľadávať a ďalej s nimi pracovať. Určite ale cítime, že to nie je presne to, čo si pod slovom databáza väčšinou predstavíme.