Stručná história databáz
Stručná história databáz
Významným krokom vo vývoji databáz a databázových systémov bolo presunutie spracovania dát na stroje. Za prvé veľké strojové spracovanie dát je možné pravdepodobne považovať sčítanie ľudu v Spojených štátoch v roku 1890. Pamäťovým médiom bol dierny štítok a spracovanie zozbieraných informácií prebiehalo na elektromechanických strojoch. Elektromechanické stroje sa využívali pre účely spracovania dát ďalšie polstoročie.
Projekty zamerané na výskum vesmíru vyvolali celý rad zaujímavých vývojových aktivít v rôznych odvetviach vedy a techniky, vrátane sveta informačných technológií . V rámci projektu Apollo americkej kozmickej agentúry NASA, ktorého cieľom bolo pristátie na Mesiaci, vytvorila North American Aviation (NAA) v roku 1964 hierarchický súborový systém pomenovaný Generalized Update Acess Method (GUAM). Neskôr sa k NAA pridala spoločnosť IBM a zo systému GUAM vznikla prvá komerčne dostupná databáza s hierarchickým modelom, ktorá bola pod názvom IMS (Information Management System) uvedená na trh v roku 1966.
V polovici 60. rokov vyvinula svoju prvú databázu taktiež spoločnosť General Electric. Tá bola postavená na sieťovom modeli, viedol ju popredný počítačový vedecký odborník Charles W. Bachman a bola pomenovaná IDS (Integrated Data Store). V roku 1967 bola na konferencii CODASYL (Conference of Data Systems Languages) založená pracovná skupina DBTG (Database Task Group), ktorá začala s návrhom množiny odborných štandardov pre sieťový model. Ako reakciu na kritiku problému “jedného rodiča” v hierarchickom modeli zaviedla spoločnosť IBM novú verziu IMS, v ktorej mohol mať každý záznam jedného fyzického “rodiča” a niekoľko rodičov logických.