Vývoj prístupov k spracovaniu údajov na počítači

Agendový spôsob spracovania dát

Rozsiahle systémy pre spracovanie dát sa nazývajú informačné systémy. Rozumieme nimi systémy pre zber, uchovanie, vyhľadanie a spracovanie dát za účelom poskytnutia informácií. Dáta sú údaje získané pozorovaním alebo meraním a informácie znamenajú interpretáciu týchto dát a vzťahov medzi nimi.

Základ činnosti informačných systémov predstavujú údaje, ktoré sú zviazané s objektmi reálneho sveta – opisujú ich vlastnosti, chovanie a podobne. Prvé informačné systémy (50-te roky 20. storočia) používali tzv. agendový spôsob spracovania dát, spracovávali sa jednotlivé podnikové problémové oblasti – agendy, ako napríklad skladové hospodárstvo, mzdy, účtovníctvo, a to na jednom počítači. Agendy sú chápané ako relatívne izolované časti informačného systému bez širšieho zdieľania dát. Uvedené spracovanie úloh prebiehalo v dávkach. Dáta sa najprv ručne zaznamenávali na stanovené papierové formuláre, ďalej sa z formulárov prepisovali na vhodné vstupné médium (dierne štítky, diskety) pre počítač, formou primárneho spracovania sa dáta načítali do počítača a radou sekundárnych spracovaní sa následne nad dátami realizovali výpočty, výbery, tlač výstupných zostáv.

Celková doba tohto spôsobu spracovania údajov je pomerne dlhá, preto nie je možné týmto spôsobom vyhodnocovať dynamické deje. Typickou aplikáciou bola mesačne spracovávaná mzdová agenda. Pre spracovávanie sa používali účelovo vyvinuté programy, väčšinou v jazyku Cobol. Príznačná je úzka previazanosť fyzických a logických dátových štruktúr a odtiaľ plynúca možnosť ťažko získať údaje v inej podobe, než pre akú bola aplikácia vytvorená.

Vybrané charakteristiky tohto prístupu, aplikačné programy, riešia jednotlivé úlohy – uloženie dát na médium, spracovanie dát, tlač zostáv. Súbor aplikačných programov tvorí ucelenú agendu zahŕňajúcu typickú architektúru aplikácie – všetko v programe; riešenie ucelených problémových oblastí v jednej agende (dáta sa zbierajú špeciálne pre túto agendu); nízku efektívnosť dátových štruktúr a programov.

ASSD11

Obrázok: Štruktúra dát agendového typu

Agendový spôsob spracovania dát zásadne nerieši problematiku organizácie údajov ako celku, ale len jednotlivých agend, ktoré sa spracovávajú ako nezávislé celky.