Modely databázových systémov
Najrozšírenejšie modely databáz
Objektovo relačný model
Aj keď objektovo orientovaný model prináša vďaka zapúzdreniu dát určité výhody a minimalizuje dopady modifikácií v systéme, na druhej strane v ňom chýba možnosť vytvárania jednorázových dotazov, a preto bol „odsúdený“ prežívať len v malom segmente trhu, kde je potreba spracovať zložité dáta a nie práca s jednorázovými dotazmi.
Výrazné výhody objektovo orientovaného modelu zaznamenali ale aj niektorý výrobcovia relačných databáz, ktorí doplnili objektové funkcie do bežných databázových produktov a pokúšali sa tak využiť to najlepšie z obidvoch modelov. Pôvodne sa tieto produkty nazývali univerzálne databázy , a napriek tomu, že marketingovo mal tento pojem veľkú nádej na úspech, v odborných kruhoch sa nikdy výrazne neujal a model začal byť označovaný ako objektovo relačný (OR). Za objektovo relačné databázové systémy je možné vďaka postupnému vývoju do istej miery označiť databázu Oracle, DB2 a Informix.
Z hľadiska spôsobu ukladania dát a väzieb medzi nimi, t.j. dátového modelu môžeme databázy rozdeliť do základných typov:
- Hierarchická databáza
- Sieťová databáza
- Relačná databáza
- Objektová databáza
- Objektová relačná databáza