Tvorba návrhu relačnej databázy

Súčasti konceptuálneho návrhu databázy

Relácie

Vzťah chápeme ako vzájomnú súvislosť alebo zobrazenie medzi dvoma množinami. Pri zobrazovaní situácií z reálneho sveta môžeme rozlišovať množstvo vzájomných vzťahov, napríklad osoba A je manželom osoby B, osoba M je dieťaťom osoby A.

Relácie popisujú vzájomné vzťahy (asociácie) medzi entinami. Pretože do databázy ukladáme dáta, ktoré spolu nejakým spôsobom súvisia, či že sú “relačne zviazané”, potrebujeme v nej nejaké lepidlo, vďaka ktorému bude databáza držať pohromade a tím sú práve relácie. V diagrame konceptuálneho návrhu z obrázku 2.1 sú relácie naznačené ako čiary prepájajúce jednu alebo viacej entín.

Na každom konci relačnej čiary je ďalej znázornená maximálna kardinalita vzťahu, teda najväčší počet inštancií jednej entiny, ktoré môžu byť združené s inštanciou entiny na opačnom konci. Táto maximálna kardinalita môže byť rovná:

  • jednej – v tomto prípade čiara nemá na konci žiadny zvláštny symbol,
  • viacerým –v tomto prípade je na konci relačnej čiary rozvetvenie.

Tesne pred týmto symbolom je ešte ďalší symbol, ktorý naznačuje minimálnu kardinalitu vzťahu, teda najmenší počet inštancií jednej entiny, združených s entinou na opačnom konci. Minimálna kardinalita môže byť rovná:

  • nule – v tomto prípade je na konci čiary zakreslený krúžok,
  • jednej – v tomto prípade je čiara je pretnutá krátkou kolmou vedenou čiarou.

Pomocou dvoch kolmých čiarok naznačujú dátový modelári často reláciu s kardinalitou “jedna a práve jedna”.

Pri správnom definovaní a zakresľovaní relácie je podstatné premýšľať o vzťahu obidvoch entín v jednom smere a potom sa na reláciu pozrieť z druhej strany.

Uvažujme napríklad reláciu medzi entinami Zákazník a Objednávka. Tu si musíme položiť 2 otázky: Prvá otázka: ”koľko objednávok môže podať jeden zákazník?” a druhá otázka: “koľko zákazníkov je priradených k jednej objednávke?

Relácie môžeme preto klasifikovať do troch základných typov , ktoré súcharakterizované podľa toho, koľko prvkov je týmto vzťahom navzájom zviazaných:

  • Relácie typu jedna k jednej (1:1) - vzťah 1:1 charakterizuje napríklad manželstvo (ak samozrejme jeden z manželov nie je sobášny podvodník).
  • Relácie typu jedna k viacerým (1:N) - vzťah 1:N je zas charakterizovaný napríklad vzťahom rodič – dieťa, jeden rodič môže mať viac detí.
  • Relácie typu viaceré k viacerým (M:N) - príkladom vzťahu M:N môže byť vzťah autobusovej linky a autobusovej zastávky. Jedna autobusová linka má viacero zastávok a na jednej autobusovej zastávke zastavuje viacero autobusových liniek.

Obrázok: Schematickéznázornenie základnej klasifikácie relácií

Niektorý môžu namietať, že relácia môže byť taktiež typu viaceré k jednej, ale to je fakticky normálna relácia jednak viacerým, iba že v obrátenom pohľade.