Základná databázová terminológia a súčasti databázy

Portál: E-learningový vzdelávací portál Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre
Kurz: Databázové systémy
Kniha: Základná databázová terminológia a súčasti databázy
Vytlačil(a): Hosťovský používateľ
Dátum: štvrtok, 21 novembra 2024, 22:37

Opis

Základná databázová terminológia a súčasti databázy

Základná databázová terminológia a súčasti databázy

Databázová technológia je unifikovaný súbor pojmov, prostriedkov a techník slúžiaci na vytváranie informačných systémov. Údaje sú organizované v databáze a sú riadené balíkom programov úzko spolupracujúcich s príslušným operačným systémom. Obe tieto zložky – databáza a systém jej riadenia – tak vytvárajú databázový systém, ktorý možno považovať za jadro informačného systému.

Databáza je kolekcia vzájomne súvisiacich dát, s ktorými pracujeme ako s ucelenou jednotkou. Táto definícia je veľmi široká, a to zámerne, že medzi jednotlivými produktmi a rôznymi výrobcami databázových systémov existuje značná variabilita.

    • V MS Accesse sa celá databáza ukladá do jedného súboru, tak že databázu v MS Access by sme mohli definovať ako súbor, ktorý obsahuje príslušné dátové položky.
    • Oracle Corporation definuje oproti tomu databázu ako kolekciu niekoľkých fyzických súborov, ktorých správu zaisťuje inštancia ich databázového softvérového produktu. Inštancia je kópia databázového programu, ktorý beží niekde v pamäti užívateľovho počítača.
    • Microsoft SQL Server a Sybase definujú databázu ako kolekciu dátových položiek, ktoré majú spoločného vlastníka. Jediná inštancia softvéru pre správu databáz u týchto výrobcov vo väčšine prípadov obsluhuje niekoľko databáz.

Databázový objekt je pomenovaná dátová štruktúra, uložená v databáze. Konkrétne typy podporovaných databázových objektov sa líšia podľa výrobcu databázového systému a od databázového modelu. Niekoľko príkladov podporovaných databázových objektov: tabuľky, kľúče, indexy, udalosti, formuláre, reporty, procesy, a iné.

Databázový model (model databázy) vyjadruje spôsob usporiadania dát v databáze, ktorý tak odráža podobu reálneho sveta.

Súbor je kolekcia príbuzných záznamov, uložených v operačnom systéme do jednej spoločnej štruktúry.

To ale znamená, že súbor je definovaný veľmi podobne ako databáza. Ako teda obidva pojmy medzi sebou rozlíšime? Výrobcovia operačného systému Unix nazývajú výrazom „databáza“ napríklad aj súbor hesiel, aj keď každý databázový expert okamžite „vyskočí z kože“ a bude tvrdiť, že to žiadna databáza nie je. Je teda zrejmé, že všetky pojmy musíme definovať presnejšie. A odpoveďou na tieto otázky je jasné pochopenie istých charakteristických vlastností a súčastí databázy, ktoré bežný, obyčajný súbor nemá. Konkrétne sa jedná o:

    • Správa v databázovom systéme,
    • Vrstvy dátovej abstrakcie,
    • Fyzická dátová nezávislosť,
    • Logická dátová nezávislosť.

Základná databázová terminológia a súčasti databázy

Údaje (dáta) popisujú vlastnosti entít, ktoré nazývame atribúty entít. (atribút - zodpovedá stĺpcu tabuľky; hodnota atribútu - konkrétna hodnota bunky tabuľky)

Informácie sú údaje, ktoré sú organizované, alebo pripravené do podoby vhodnej pre rozhodovanie, pre podporu užívateľov informačného systému. Číslo "461209" je číselný údaj.  Nevieme čo tento číselný údaj znamená, lebo číselný údaj nemá informačný obsah. Môže to byť dátum narodenia, číslo účtu alebo môže to mať iný význam. Keď priradíme k tomuto číselnému údaju nejaký atribút napr. "číslo účtu", tak z číselného údaju spolu s atribútom vznikne informácia.  V terminológii relačného dátového modelu "461209" je hodnota atribútu a "číslo účtu" je atribút. Čísla všetkých účtov tvoria doménu všetkých účtov.

Aplikačné programy sú to programy, ktoré používateľom počítača sprostredkúvajú prácu priamo s údajmi. Tvoria ich programátori vo vývojovom prostredí jednotlivých databázových systémov. Sú vytvorené tak, aby poskytovali príjemné prostredie, umožňujúce prácu s nimi čo najširšiemu okruhu používateľov. Pri práci s aplikačnými programami sa vyžadujú len základné vedomosti z oblasti informatiky.

Aplikačné programové vybavenie systém aplikačných programov vytvárajúcich a používajúcich dáta v počítači.

Dáta, s ktorými pracujú aplikačné programy nie sú vzájomne izolované v samostatných súboroch, ale sú centralizované v jednom zdroji dát - v báze dát – v databáze.

Správca (administrátor) bázy dát (DataBase Administrator)  osoba zodpovedná za návrh, vývoj, zabezpečenie, údržbu a používanie bázy dát.

Správca (administrátor) systému riadenia báze dát osoba zodpovedná za činnosť a používanie systému riadenia báze dát.

Základná databázová terminológia a súčasti databázy

Všetko podstatné sa v databázovej technológii točí okolo dát. Dáta v databáze si môžeme predstaviť ako známe fakty, ktorá nás zaujímajú, s pomerne pevnou štruktúrou, uložené trvale v počítači. Medzi najdôležitejšie charakteristiky dát v databázach patrí:

    • Perzistencia – dáta pretrvávajú dlhodobo od jednej operácie k druhej, nezávisle na použitých aplikačných programoch;
    • Identické dáta môžu byť dočasne alebo trvale uložené na viacerých miestach - súboroch (Redundancia), ale musia mať rovnakú hodnotu. Táto vlastnosť sa nazýva konzistencia. Môže sa však stať, že pri zmene hodnoty sa táto zmena nepremietne do všetkých súborov a dáta sa stanú nekonzistentné, napr. pracovníčka sa vydá a zmenu priezviska nahlási iba na mzdovú učtáreň. Konzistencia je zaistenie zmeny údaja vo všetkých súboroch, v ktorých sa vyskytuje;
    • Spoľahlivosť – dáta je možné po poruche počítača zrekonštruovať
    • Zdieľanie – s dátami pracuje typicky viac užívateľov;
    • Bezpečnosť – možnosť obmedziť prístup k dátam a operáciám s nimi;
    • Integrácia – spojenie niekoľkých požadovaných pohľadov do komplexnej dátovej štruktúry;
    • Veľké množstvo– operácie typicky nevystačia s vnútornou pamäťou, preto možnosť použitia sofistikovaných algoritmov pri manipulácii s dátami;
    • Integrita údajov je zaistenie zmien vlastností popisovaných údajov do údajov, ktoré ich zachytávajú v databázovom objekte (napr. tabuľke).

Hodnoty dát v databázovej tabuľke podliehajú obmedzeniam, ktoré odrážajú vlastnosti skutočných objektov vo svete (napr. menový kurz, limity váhových kategórií závodníkov a pod.). Taktiež všetky dáta v dátových súboroch musia odpovedať stavu reálneho sveta. Tejto vlastnosti hovoríme integrita (celistvosť). Súčasťou aplikačných programov musí byť kontrola vstupných dát, čo v prípade, že sa kontroly týka viacej súborov, môže aplikačný program zbytočne skomplikovať (realizované pomocou integritných obmedzení).

Databázové spracovanie odstraňuje redundanciu a zabezpečuje konzistenciu a integritu.