Ovzdušie
2. Rozdelenie znečisťujúcich látok
2.1. Znečisťujúce látky na účely hodnotenia a riadenia kvality ovzdušia
2.2. Ostatné znečisťujúce látky nachádzajúce sa v ovzduší organického pôvodu
3. Zdroje znečistenia ovzdušia
4. Priame metódy merania znečistenia ovzdušia
5. Nepriame metódy monitorovania znečistenia ovzdušia
1. Imisie
Imisie sú súhrn látok (energií) unikajúcich alebo vypúšťaných do prostredia, prípadne jeho zložiek pôsobiacich na tieto zložky (obvykle známe ako „znečistenie“). Imisie sú fyzikálne v čase a priestore veľmi premenlivé. Môže ísť o látky tuhé, kvapalné alebo plynné, pričom v atmosfére ide o formu aerosólu, takže tuhé alebo kvapalné jemné častice sú rozptýlené do ovzdušia. Imisie sa vyjadrujú v zásade dvojakou formou:
- ako koncentrácia (podiel v priestorovej jednotke ovzdušia),
- ako spad (na jednotku plochy).
Peřina (1984) takisto skonštatoval, že koncentrácia nie je ekofyziologicky úplne vyhovujúcim kritériom, pretože napr. poškodenie rastliny nie je funkciou iba koncentrácie, ale i imisného toku, totiž prúdu vzduchu danej koncentrácie. Pri spade sa rozoznávajú dve základné formy, a to suchý a mokrý spad.
Suchý spad je daný jednak sedimentáciou (častice pomerne väčších rozmerov) a jednak absorpciou plynov pôdou, vegetáciou, vodnými telesami atď.
Mokrý spad je množstvo látok, ktoré sa dostane na povrch (napr. pôdy, vegetácie atď.) so zrážkami. Pritom ide o dva základné pochody:
- podoblačné
vymývanie,
- kondenzáciu v oblakoch.
Imisie sú charakterizované množstvom a pôsobením znečisťujúcich látok na prostredie a sú vlastne dôsledkom ich emisie do ovzdušia. Je to koncentrácia škodliviny v ovzduší (napr. v µg . m-3 alebo v mg . m-3) v mieste jej pôsobenia na receptor (človek, rastlina, materiál).
Podľa skupenstva môžu byť imisie:
- plynné – exhaláty, napr. SO2, CO, CO2, H2S, NOx a mnoho ďalších,
- kvapalné – napr. H2SO4 a ďalšie,
- pevné – polietavý prach, resp. popolček, azbestové vlákna, peľ a ďalšie.