Implementácia, či realizácia systému, znamená inštaláciu nových komponentov aplikačného systému (aplikačných programov, formulárov alebo webových stránok, zostáv, databázových objektov atď.) do živého systému, a uskutočnenie prípadného konvertovania dát. Nasadenie systému potom znamená jeho oživenie, uvedenie do prevádzky, kedy s novou aplikáciou začnú pracovať príslušné skupiny užívateľov. Niekedy je možné pristúpiť k okamžitému spusteniu nového projektu, čo znamená, že všetci užívatelia prechádzajú na novú verziu systému súčasne. Zložitejšie aplikácie alebo aplikácie s veľkým množstvom užívateľov je ale vhodnejšie zavádzať do prevádzky postupne, a tým znížiť riziká spojené s prechodom. Takýmto spôsobom v priebehu určitej doby súbežne pracuje stará aj nová verzia aplikácie, zatiaľ čo užívatelia po skupinách prechádzajú školením, a postupne sú zapájaní do nového systému – skupiny sú často definované podľa fyzického umiestenia pracoviska alebo podľa oddelenia.

 

  • Priebežná podpora

Po implementácii nového aplikačného systému a databázy do ostrého, prevádzkového prostredia, sa často podpora aplikácie dostáva do rúk tímu prevádzkovej podpory. Tento tím musí byť schopný izolovať všetky možné problémy a reagovať na ne, či už ide o problémy s výkonom (rýchlosťou systému), neštandardné alebo neočakávané výsledky, úplné havárie alebo nevyhnutné pripomienky a podnety pre zlepšenie systému. Čo sa týka návrhov na zlepšenie systému, tie je najlepšie rozdeliť do kategórií, zoradiť podľa priorít, a následne ich zaradiť do budúcich projektov. Skutočné chyby v existujúcej aplikácii alebo databáze je ale nutné odstrániť podstatne skôr. Každá oprava chyby sa stáva akýmsi miniatúrnym projektom, v ktorom musíme znovu stúpiť do všetkých fáz životného cyklu. S uskutočnenými zmenami je nutné prinajmenšom aktualizovať taktiež aj dokumentáciu. Ako je možné vidieť aj na obrázku 6.2, ideálnym miestom pre hľadanie chýb a ich opravu je uvádzacie prostredie – chyby tak môžeme opraviť súbežne s vývojom najbližšieho nového rozšírenia (verzie) aplikačného systému, na ktorom pracujú vývojári vo vývojovom prostredí.

V prípade, že neurobíme nijaké zásadné chyby v priebehu návrhu databázy, nie je v tejto etape nutná ani príliš obsiahla databázová podpora. V etape priebežnej podpory nás skôr čakajú nasledujúce úlohy:

  • Aplikovanie opráv a záplat v softvéri – najmä pokiaľ sa zistí, že príčinou problému sú chyby v samotnom softvéri relačného databázového systému od výrobcu.
  • Vyladenie výkonu, napríklad presun dátových súborov alebo doplnenie indexu – týmito postupmi môžeme vyriešiť problémy spojené s výkonom v databáze.
  • Sledovanie obsadeného miesta na disku a  pri náraste databázy – rozšírenie záznamového priestoru.
  • Pri opravách niektorých chýb v aplikácii musíme siahnuť k pridaniu nového stĺpca do tabuliek alebo k zmene existujúcich stĺpcov. Hrubé chyby, ktorých oprava vyžaduje v databáze rozsiahle zmeny, by sme pri dostatočnom testovaní mali vylúčiť. Niektoré úpravy v aplikáciách môžu byť však vyvolané napríklad zmenami rôznych zákonov, nariadení, noriem a podobných predpisov, ktoré nie sú pod kontrolou užívateľskej organizácie. I tieto zmeny môžu viesť  k rozsiahlym zmenám v aplikácii a databáze.