Tvorba návrhu relačnej databázy
Tvorba návrhu relačnej databázy
Súčasti konceptuálneho návrhu databázy
Entiny
Entina je osoba, miesto, vec alebo myšlienka, o ktorej zhromažďujeme určité dáta. Inými slovami, entiny sú „predmety“ z reálneho sveta, ktoré sú pre nás dostatočne zaujímavé, tak že o nich sledujeme určite údaje a zaznamenávame ich do databázy. Entinu reprezentuje v predchádzajúcej schéme obdĺžnik. Za entinu je možné považovať prakticky čokoľvek, čo môžeme pomenovať podstatným menom. Pretože, ale samozrejme, nemá zmysel modelovať v databáze celú planétu entín, obmedzíme množinu entín na také entiny, s ktorými bude pracovať užívateľ databázy. Každá entina znázornená v konceptuálnom návrhu (resp. v konceptuálnom modely) reprezentuje celú triedu entiny. Takto napríklad entina Zákazník vyjadruje celú kolekciu všetkých zákazníkov určitej spoločnosti, firmy, atď. Jednotlivých zákazníkov označujeme ako inštancie tejto entiny .
Externá entina je taká entina, s ktorou si naša databáza vymieňa určité údaje – teda, z ktorej do databázy zapisujeme údaje,do ktorej údaje z databázy zasielame alebo oboje, ale pritom priamo tieto údaje nezhromažďujeme.
Napríklad: Väčšina firiem, ktoré svojim zákazníkom poskytuje nejaký úverový limit, potrebuje napríklad vymieňať informácie o zákazníkoch s rôznymi úverovými spoločnosťami. Taktiež v našom príklade (Obrázok 2.1) budeme odosielať do úverovej spoločnosti informácie s identifikáciou zákazníkaa prijímať správu o jeho úverovom rámci – to sú všetko údaje o zákazníkovi a nie o úverovej spoločnosti. Táto úverová spoločnosť sa v konceptuálnom návrhu databázy ako entina neobjaví, samozrejme, pokiaľ nemáme nejaký dôležitý dôvod ukladať do nej údaje, napríklad jej poštovú adresu. Externé entiny sa v skutočnosti v návrhu databázy používajú len zriedka, napriek tomu sa s nimi často stretávame v diagramoch tokov dát, kde tvorí zdroj alebo cieľ dátových tokov.