Súčasti konceptuálneho návrhu databázy

Rekurzívne relácie

Zatiaľ sme sa zaoberali reláciami medzi entinami dvoch rôznych typov. Relácie (vzťahy) môžu ale existovať i medzi dvomi inštanciami rovnakého typu – t.j. tej istej entiny. Hovoríme o tzv. rekurzívnych reláciách. Ako rekurzívna môže byť definovaná relácia ľubovoľného z 3 základných typov popísaných v predchádzajúcej časti (teda relácia typu 1:1, 1:N alebo M:N). Príklady všetkých týchto rekurzívnych relácií sú znázornené na nasledujúcich obrázkoch a podrobne ich môžeme charakterizovať takto:

  • Jedna k jednej: Každý zamestnanec môže, ale nemusí byť manželom (manželkou) jedného iného zamestnanca.

Obrázok

Pokiaľ budeme v databáze sledovať, ktorý zamestnanec je manželom alebo manželkou iného zamestnanca, bude naisto spojený s nula alebo s jedným iným zamestnancom.

  • Jedna k viacerým: Každý zamestnanec môže byť nadriadený jednému alebo viacerým iným zamestnancom.

Obrázok 

V databázach sa veľmi často sleduje „organizačný pavúk“ so vzťahmi, kto je komu vo firme podriadený. Vo väčšine organizácií máva každý zamestnanec len jedného priameho nadriadeného. To znamená, že za normálnych okolností bude zamestnanec podriadený nula alebo jednému zamestnancovi  (svojmu “šéfovi”) a naopak, zamestnanec vo vedúcej funkcii bude priamo nadriadený jednému alebo viacerým iným, podriadeným zamestnancom.

  • Viaceré k viacerým: Každá súčiastka môže obsahovať viac iných súčiastok a naopak, každá súčiastka môže byť zapojená do viacerých iných súčiastok.

Obrázok

Pri sledovaní výroby určitého tovaru nás často bude zaujímať, z akých súčiastok sa skladá finálny výrobok. Napríklad mechanika DV v osobnom počítači: táto jednotka – DVD prehrávač sa skladá z viacerých jednotlivých súčiastok, ale na druhej strane je i táto DVD mechanika jednou z mnohých súčiastok či komponentov celého počítača. To znamená, že jedná súčiastka môže byť zhotovená z mnohých iných súčiastok a zároveň každá súčiastka môže byť zapojená do viacerých rôznych „väčších“ súčiastok.