Úvod do databázových systémov
Úvod do databázových systémov
Požiadavky kladené na databázový systém
Predstavme si bežnú papierovú kartotéku, ako určitú formu databázy. Predchodcom databáz boli práve takéto papierové kartotéky. Kartotéka obsahuje veľmi veľa šanónov a v nich listy papierov s určitými informáciami. Kartotéka umožňovala usporiadanie dát podľa rôznych kritérií a zatrieďovanie nových položiek. Akékoľvek operácie s nimi realizoval priamo človek. Správa takýchto kartoték bola v mnohom podobná správe dnešných databáz.
Takáto forma databázy má veľmi veľa nevýhod, ktoré sú pre databázy ako také väčšinou neprijateľné a tím si vlastne nadefinujeme požiadavky kladené na databázový systém:
- Medzi jednotlivými informáciami na papierových listoch v šanónoch dochádza často k redundancii (nadbytočnosť) dát – jedna informácia je uložená na viacerých miestach. V „skutočných“ databázach sa budeme snažiť, aby k tomu nedošlo.
- Dôsledkom redundancie dát býva často nekonzistencia dát. Jedna informácia je uložená na viacerých miestach a v prípade, že jednu z nich modifikujeme, tak ostatné zostanú nezmenené, pretože medzi nimi neexistuje väzba. V databázovom systéme by k tomu nemalo v žiadnom prípade dochádzať. Veľmi dobre si túto situáciu asi môžeme predstaviť s kartotékou, s ktorou pracuje viac užívateľov, kedy jeden zmení vlastnú kópiu informácií a druhému užívateľovi to neoznámi.
- Papierová kartotéka neumožňuje v podstate žiadnu kontrolu vstupných dát a môže tak dôjsť k porušeniu dátovej integrity. Zadáme napríklad namiesto dátumu narodenia iba rok narodenia. Zapisujeme tak nesprávnu informáciu a v kartotéke tomu nemôžeme nijak zabrániť. To je ďalšia vec, ktorú budeme od databázových systémov vyžadovať.
- V papierovej kartotéke nie je možné zdieľať dáta. Ako náhle si jeden z užívateľov zoberie šanón domov, nemôže s ním pracovať iný užívateľ. Databáza je väčšinou koncipovaná tak, aby s ňou mohlo pracovať viac užívateľov zároveň (pri veľkých databázach aj stovky užívateľov)
- Ďalším problematickým článkom je zabezpečenie dát v papierovej kartotéke. Najmä, keby sme chceli ísť do tej úrovne, že by sme chceli prideľovať užívateľom prístupy iba k určitým šanónom alebo dokonca určovať, ktorý užívateľ môže zo šanónov iba čítať a ktorý do nich môže i zapisovať.
- V neposlednom rade je ďalšou nevýhodou kartotéky náročná správa dát. Zálohovanie, obnova či preusporiadanie informácií sú v papierovej kartotéke veľmi komplikované. Podstatou je, že v databázových systémoch je nevyhnutné, aby boli tieto operácie ľahko a rýchlo realizovateľné.
Obrázok: Intuitívne vymedzenie pojmu „databáza“
Vlastnosti databázy sme si teda popísali z opačnej strany, kedy sme ako príklad zvolili bežnú papierovú kartotéku, ktorá je v podstate predchodcom databázových systémov a na jej nevýhodách sme si definovali vlastnosti, ktoré by databáza mala spĺňať.
Pre základnú predstavu porovnajme zjednodušené analógie klasickej a elektronickej verzie databázy na príklade kartotéky - časti knižnice (je použitý relačný model dát, ktorý dáta uchováva vo forme tabuliek):
Obrázok: Porovnanie klasickej a elektronickej databázovej technológie
Hore uvedený príklad je typický svojou „plochou“ dátovou štruktúrou, prirodzene transformujúci dáta aplikácie do dvojrozmerných tabuliek. Takto poňaté dáta – tabuľky - sú častou základnou logickou dátovou štruktúrou databázových technológií.