Vývoj prístupov k spracovaniu údajov na počítači
Databázové spracovanie dát
Aby sa odstránili tieto a ďalšie problémy a dosiahla sa čo najväčšia nezávislosť dát od užívateľských programov, moderné informačné systémy používajú tzv. databázové spracovanie dát (druhá polovica 60-tych rokov a 70-te roky). Vzniklo na určitom stupni vývoja technológie automatického spracovania dát a obsahuje kolekciu vzájomne súvisiacich údajov v údajovej základni, s cieľom poskytnúť aktuálne informácie za meniacich sa podmienok viacerým požívateľom v rovnakom čase, priestore a v požadovanej forme. Ide teda o komplexné zachytenie údajov v údajovej základni – v databáze (dáta už nie sú organizované v izolovaných súboroch ako v predchádzajúcich riešeniach), ktorá je centrálne riadená a spoločná pre viaceré aplikácie. Tieto snahy teda viedli k centralizácii dát do databázy a k vytvoreniu špeciálnych programov pre zabezpečenie práce s dátami v databáze. Tomuto programovému produktu hovoríme systém riadenia bázy dát.
Obrázok: Databázová technológia – dosiahnutie istej nezávislosti dát na užívateľských programoch a nezávislosti programov na dátach.
Databáza má spravidla jednu internú organizáciu údajov pre všetky oblasti a spôsoby ich využitia. Údaje uložené v databáze sa môžu meniť (aj pomerne často). Údaje vyskytujúce sa v databáze v určitom časovom momente nazývame databázovou inštanciou (alebo výskytom, stavom).
K výhodám databázového spracovanie dát patrili predovšetkým tieto:
- štruktúry dátových súborov sú oddelené od aplikačných (užívateľských) programov;
- prístup k údajom je možný len prostredníctvom programov databázového systému a nie priamo;
- dáta je možné vyhodnotiť akýmkoľvek spôsobom;
- umožnený prístup viacerých užívateľov súčasne;
- zaistená ochrana údajov proti zneužitiu.