Spracovanie   informácií  predstavuje  proces,  v  ktorom  sú   konkrétne   vstupné údaje pretvárané do výsledkov, ktoré možno použiť na riadenie a rozhodovanie. Proces vytvárania algoritmov sa nazýva algoritmizácia.

Algoritmizácia úloh má tri základné etapy:

  • formulácia úlohy,

  • analýza úlohy,
  • zostavenie riešiaceho algoritmu.

 Formulácia úlohy
Prvým predpokladom, aby sme danú úlohu mohli riešiť na počítači, je jej jasná a jednoznačná formulácia a identifikácia, ako aj ujasnenie cieľa, ktorý sledujeme riešením príslušnej úlohy. Na formalizáciu možno použiť aj iný spôsob ako matematický, môže to byť napr. grafický model. Pre číslicové počítače je však matematická formulácia najvhodnejšia.

Analýza úlohy
V tejto etape je potrebné nájsť algoritmus riešenia úlohy. Zisťuje sa, či úloha je riešiteľná, či má jedno alebo viac riešení, načrtávajú sa možnosti riešenia a rozhoduje sa o druhu metód. 

Zostavenie riešiaceho algoritmu
Po správnej formulácii a analýze úlohy nasleduje etapa syntetickej činnosti, v ktorej sa popíše logika a postup riešenia úlohy. Výsledkom tejto etapy je riešiaci algoritmus.

Do tejto etapy môžeme zahrnúť aj programovanie úlohy. Pod pojmom programovanie rozumieme činnosť, pomocou ktorej sa uskutočňuje prevod úlohy z ľudského vedomia do formy vhodnej pre spracovanie na počítači. Výsledkom tejto činnosti je program. Program je algoritmus v takej forme, ktorej rozumie počítač, t.j. program je zápis algoritmu v niektorom programovacom jazyku.